Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 9031133



*

nr 903 1133


Kryddburkar

11 + 5 st. bland annat. Gefle


Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 juli 2014
kl 19:40:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/7 19:04:01 1      100 kr
25/7 13:06:11 2      150 kr
28/7 10:27:15 3      300 kr
28/7 15:05:07 4      300 kr
28/7 18:08:12 5      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik krydburksset kryddburkar svensk keramik svenska keramiker
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 6384 Skål
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:36
  • 6407 Spiselhundar
    ett par, ”Staffordshire”, porslin. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr